Zbocza, na których chcemy zlokalizować wyciągi przed wojną były pastwiskami. Obecnie są porośnięte lasem, który wygląda tak, jak na poniższych fotografiach:
Las a trasy narciarskie
Proponując przebieg nowych tras narciarskich i wyciągów dołożyliśmy wszelkich starań, aby inwestycja ta była jak najmniej uciążliwa dla środowiska naturalnego, przebiegała możliwie po istniejących polanach, jak również w przypadku Roztoki, w miejscach istniejących przecinek dla linii wysokiego napięcia.
Planowane trasy przebiegają z dala od rezerwatów (najbliżej Rezerwat Żebraczy odległość 1 km) oraz cennych obiektów przyrodniczych, które są wyszczególnione w Planie Ochrony Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dla nartostrad oraz tras biegowych w 90% chcemy wykorzystać istniejące drogi leśne i szlaki zrywkowe i tylko niektóre z nich wymagają poszerzenia, aby umożliwić przejazd ratraka.
Biorąc pod uwagę, że tereny, pomiędzy Jaworzyną a Wierchomlą, które dawniej były polanami są już obecnie w całości zalesione konieczna jest wycinka lasu.
W planach Przestrzennego Zagospodarowania dla stacji Szczawniczek zaplanowano teren o powierzchni 22 ha, w ramach którego nastąpi wylesienie ok. 10 ha lasu pod trasy narciarskie.
Za każdy 1 hektar wylesionego terenu pod trase natrciarską, deklarujemy zasadzenie 5 hektarów lasu w innym miejscu. Do tej pory zasadziliśmy już ponad 20 tys. drzew.
Nie każda ingerencja w środowisko naturalne musi odbywać się ze szkodą dla przyrody. Młody las absorbuje 4 razy więcej dwutlenku węgla z atmosfery niż las stary. W Polsce w ramach planowanej gospodarki leśnej wycina się rocznie 34 mln m3 drewna, tj. 30 mln sztuk drzew, a mino to w wyniku akcji zalesień i przyrostów rocznych przybywa 66 mln m3 masy drzewnej.
Przywrócenie pastwisk
Cenne dla tego regionu siedliska przyrodnicze, trawy, łąki, pastwiska, hale poprzez zaprzestanie wypasu ulegają degradacji, zarastają drzewami i borówczyną. Ratunkiem dla nich jest przywrócenie wypasu, głównie owiec. Trasy narciarskie w okresie letnim, dobrze urządzone, porośnięte trawą i roślinami łąkowymi mogą z powrotem pełnić funkcje hal, jakie istniały na tym terene i wpisały się w tradycję folkloru. Tereny te również podlegają ochronie z ramienia Dyrektyw Europejskich. Dodatkowo ciąg tras narciarskich ułatwi przepęd owiec.
Zwierzyna leśna a trasy narciarskie
Latem trasy narciarskie w obszarach leśnych służą jako pastwiska dla zwierzyny leśnej oraz żerowisk dla ptaków. Zimą zwierzyna leśna schodzi w niższe partie lasów, gdzie jest cieplej i jest dostęp do wody, a tam nie planujemy wylesień i tras narciarskich.
Mniej spalin
Popradzki Park Krajobrazowy to duży obszar, który obejmuje między innymi tereny Miast Krynicy, Muszyny i Piwnicznej. Ochrona środowiska to nie tylko przyroda, ale i powietrze. Jeżeli turyści będą się przemieszczać wyciągami narciarskimi, a mniej samochodami
(turysta przejedzie około 100 km mniej samochodem w czasie tygodniowego pobytu na terenie Parku) wówczas z centrów miast Krynicy i Muszyny znikną korki, a do atmosfery parku trafi tygodniowo kilkaset ton spalin mniej.